Szlak Tatarski na Podlasiu biegnie przede wszystkim przez miejscowości powiatu sokólskiego, wokół Wzgórz Sokólskich, Puszczy Knyszyńskiej oraz Pagórków Nadświsłockich.
Masz do wyboru dwa warianty: Szlak Tatarski Mały (19 km), przebiegający przez Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Waliły Stację oraz Szlak Tatarski Duży (54 km), prowadzący przez Sokółkę, Bohoniki, Malawicze Górne, Krynki, Kruszyniany, Supraśl i Białystok. Najważniejszymi miejscowościami na trasie są Bohoniki i Kruszyniany, gdzie znajdują się muzułmańskie meczety. Szlak łączy miejscowości związane z kulturą i religią Tatarów.
W Sokółce, w Muzeum Ziemi Sokólskiej możesz obejrzeć wystawę eksponatów tatarskich. W Bohonikach zobaczysz nie tylko meczet wybudowany w II poł. XIX wieku, ale też mizar – cmentarz muzułmański, największy w Polsce. Zwróć uwagę na charakterystyczną dla meczetów konstrukcję: mihrab (wnęka określająca kierunek Mekki, świętego miasta muzułmanów) oraz minbar – miejsce modlitwy duchownego.
W drodze do Kruszynian warto zatrzymać się w Malawiczach Górnych (zabytkowe wiatraki) i Krynkach (cerkwie pw. Narodzenia Bogarodzicy, św. Antoniego, stary cmentarz żydowski). I oto zbliżasz się do serca szlaku. W Kruszynianach bowiem zachwyci cię nie tylko zielony drewniany meczet z mizarem, ale też możliwość zatrzymania się w Jurcie Tatarskiej, gdzie oferowane są niezapomniane dania kuchni tatarskiej, m.in. pierogi w różnych odmianach: czebureki, kibiny czy pieremiacze. Właściciele tego gospodarstwa agroturystycznego – Dżenetta i Mirosław Bogdanowicz – popularyzują i przybliżają kulturę tatarską podczas letniego Festiwalu Kultury i Tradycji Tatarów Polskich.
Zmierzając do Białegostoku, zatrzymaj się w Supraślu położonym w Puszczy Knyszyńskiej. Wprawdzie Muzeum Ikon wiąże się z kulturą prawosławną, ale takie jest Podlasie – to region splotu różnych kultur i religii. Warto być otwartym. Finał twojej wędrówki po Szlaku Tatarskim wypada w Białymstoku, a dokładnie w Muzeum Historycznym, gdzie znajdują się orientalne pamiątki po podlaskich Tatarach.
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: pieknywschod.pl Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons
You must be logged in to post a comment Login