Biebrzański Park Narodowy chroni najrozleglejsze w Polsce torfowiska, położone wzdłuż rzeki Biebrzy. Zajmuje jeden z największych terenów bagiennych w Europie Środkowej, a jednocześnie jest największym i najdłuższym parkiem narodowym w Polsce.
Symbolem Parku jest batalion – jeden z 270 gatunków ptaków, które można tu spotkać.
Dolina Biebrzy zajmuje pas długości ponad 100 km i szerokości 1 – 4 km w północnej części doliny, 20- 30 km w części środkowej oraz 10 – 15 km w części południowej. Wiosną gromadzi ona więcej wody niż największe zapory na Wiśle.
Wielką popularnością, szczególnie wśród cudzoziemców, cieszy się fotosafari. Nie ma bowiem bardziej wymarzonego miejsca dla miłośników polowań z aparatem niż Biebrza wiosną. Marzec i kwiecień – to apogeum rozlewisk, możliwość bliskich spotkań z łosiem i początek masowych przelotów ptaków oraz ptasich godów.
Niezapomniane wrażenia pozostawiają też rozlewiska po horyzont, najlepiej widoczne z wież widokowych oraz mostów. Wieczorem na Strękowej Górze można spotkać kilkanaście osób fotografujących zachód słońca nad ujściem Biebrzy do Narwi. Koniec kwietnia i maj to eksplozja soczystej zieleni i różnokolorowych kwiatów, a także zapełnianie się gniazd młodymi ptakami.
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: pieknywschod.pl Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons
You must be logged in to post a comment Login