W Leżajsku warto zobaczyć klasztor Bernardynów, w skład którego wchodzi m.in. barokowy kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Panny Marii z bogatym wystrojem wnętrza. W kaplicy Matki Boskiej znajduje się pochodzący z drugiej połowy XVI wieku cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia (Leżajskiej). Na uwagę zasługują wspaniałe barokowe organy z końca XVII w. zaliczane do najstarszych i najcenniejszych na świecie.
Co roku w bazylice oo. Bernardynów odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W klasztorze mieści się Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów. Znajdują się tu obrazy, rzeźby, naczynia, szafy i sprzęty liturgiczne, rękopisy i starodruki, a także sztuka ludowa i pamiątki z krajów misyjnych. Klasztor otaczają mury obronne z trzema basztami (pierwotnie bastejami) wzniesione w XVII w.
Leżajsk jest również miejscem pielgrzymek Żydów z Izraela, Europy i Ameryki. Na miejscowym cmentarzu spoczywa bowiem słynny cadyk Elimelech Weisblum, znany też jako Majlech z Leżajska (1717–1787). Stworzył on w tym mieście ważny ośrodek chasydyzmu w Polsce.
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Podkarpackie.Travel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: CIT Leżajsk / facebook
You must be logged in to post a comment Login