Minęło 200 lat od rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego. Z tej okazji przez cały 2023 roku będą odbywały się wydarzenia związane z nim. Pierwsze już 29 kwietnia, kiedy zostanie otwarty sezon żeglugowy. Przewidziano też konferencje, wystawy, rajdy, wycieczki czy konkursy. Będzie m.in. spływ z udziałem 200 kajaków, spływ tratwami i malowanie muralu upamiętniającego budowę kanału.
Podczas oficjalnego otwarcia sezonu żeglugowego uhonorowany zostanie gen. Ignacy Prądzyński. To wybitny inżynier, autor projektu Kanału Augustowskiego, uczestnik powstania listopadowego.
– Kanał Augustowski to unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku, a obecnie należy do najciekawszych atrakcji turystycznych regionu – mówi Marek Malinowski z Zarządu Województwa Podlaskiego.
Mierząca ponad 100 kilometrów długości droga wodna jest właściwie siecią sztucznych kanałów łączących uregulowane koryta rzeczne Netty, Czarnej Hańczy i jeziora augustowskie. Na skutek podziału Europy po drugiej wojnie światowej w granicach Polski znalazło się 80 km Kanału z 14 śluzami. Jedna śluza przebiega w pasie granicznym, a trzy znajdują się po stronie białoruskiej.
Samorząd województwa podlaskiego przypomina, że Kanał Augustowski nigdy nie stał się drogą wodną służącą transportowi towarów z Królestwa Polskiego do bałtyckich portów należących do Imperium Rosyjskiego. Ale dzięki ograniczonej eksploatacji jego poszczególne elementy nie wymagały modernizacji. Do dzisiaj konstrukcję zbliżoną do pierwotnej zachowało dziewięć znajdujących się po polskiej stronie śluz.