Zachodniopomorski Szlak Latarni Morskich łączy miejscowości: Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo i Jarosławiec.
W Świnoujściu na ulicy Bunkrowej 1 znajduje się Latarnia Morska, tuż przy ujściu Świny do morza. Jest najwyższa nad Bałtykiem i jedną z najwyższych na świecie.
Po raz pierwszy światło latarni świnoujskiej rozbłysło 1 grudnia 1857 roku. Wytwarzane było przez palnik zasilany olejem rzepakowym, widziane było z odległości 24 mil morskich. W latach dwudziestych ubiegłego wieku w latarni zainstalowano światło elektryczne. Na początku XX wieku, w latach 1902-03 przeprowadzono gruntowny remont. Wtedy też przekrój wieży zmieniono z ośmiokątnego na kołowy.
Latarnia w Świnoujściu jest udostępniona do zwiedzania. W jej wnętrzach znajduje się ekspozycja morska.
Wysokość wieży: 64,8 m
Zasięg światła: 46,4 km
Kolejnym miejscem na szlaku jest mieszcząca się w Wolińskim Parku Narodowego Latarnia Kikut. Umiejscowiona jest na wysokim klifowym brzegu morskim około 300 m od jego linii.
Powstała na bazie dawnej wieży orientacyjno-widokowej. Zbudowano ją w drugiej połowie XIX wieku. Cały obiekt ma łącznie 12,8 m, ale dzięki temu, że znajduje się na bardzo wysokim brzegu klifowym, wysokość jego światła jest najwyższa spośród latarni wybrzeża zachodniego.
Cały obiekt jest zautomatyzowany, bez stałej obsługi na miejscu. W związku z tym obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania. Turyści, którzy chcą obejrzeć budynek latarni z bliska, mogą wybrać się na około 5 km spacer czerwonym szlakiem z Wisełki w stronę plaży.
Wysokość wieży: 18,2 m
Zasięg światła: 29,6 km
Następna na szlaku jest latarnia w Niechorzu, która stoi na wysokim 21-metrowym klifowym brzegu, porośniętym gęstym lasem. Latarnia morska w Niechorzu ma charakterystyczny kształt ośmiokątnej wieży z przyległymi dwukondygnacyjnymi przybudówkami mieszkalnymi. Funkcjonuje ona od 1 grudnia 1866 roku.
Latarnia w Niechorzu jest udostępniona do zwiedzania.
Wysokość wieży: 45 m
Zasięg światła: 37 km
Następną wartą odwiedzenia latarnią morską jest latarnia morska w Kołobrzegu. Znajduje się u stóp falochronu osłaniającego wejście do portu. Rozciąga się z niej widok na port, morze i park zdrojowy.
Latarnia w Kołobrzegu jest udostępniona do zwiedzania codziennie.
Wysokość wieży: 26 m
Zasięg światła: 29,6 km
Warto też odwiedzić latarnię w miejscowości Gąski. Jej wieża wybudowana z czerwonej cegły, wznosi się nad lasem rosnącym na płaskim brzegu morskim. Jest ona położona 112 metrów od brzegu morskiego. Na jest szczyt prowadzi 226 krętych schodów. Wysokość latarni wynosi 51,2 metra.
Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania.
Wysokość wieży: 49,8 m
Zasięg światła: 43,5 km
Z Gąsek udajemy się do Darłowa. Latarnia morska w Darłowie usytuowana jest u nasady falochronu wschodniego, osłaniającego wejście do portu w Darłówku. Narażona jest na działanie silnych fal morskich, podczas często występujących w tym rejonie sztormów.
W czasie sztormów woda czasem zalewa niemal cały budynek, a zimą ściany północne są skute lodem. Spowodowało to konieczność umocnienia ściany od strony morza.
Mimo grubości mury są mocno nawilgocone i nasycone solą, przez co obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania.
Wysokość wieży: 21 m
Zasięg światła: 27,8 km
Warto też wybrać się do Jarosławca. Tamtejsza latarnia działa od 1838 roku. Świeciła ona nieprzerwanie przez ponad sto lat, aż do drugiej wojny światowej, w czasie której została poważnie zniszczona. Dopiero rok po wojnie wznowiła swoją działalność.
Latarnia w Jarosławcu jest udostępniona do zwiedzania.
Wysokość wieży: 33,3 m
Zasięg światła: 42,6 km
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Urząd Marszałkowski Woj. Zachodniopomorskiego Źródło zdjęcia ilustracyjnego: RadioTravel
