Centrum Dialogu „Przełomy” umiejscowione jest w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, przy placu symbolizującym solidarnościowy opór wobec władz komunistycznych. Nieopodal znajduje się pomnik ofiar Grudnia ’70 – z żeliwną rzeźbą Anioła Wolności.
Samo Centrum Dialogu „Przełomy” robi wrażenie. To betonowa, pofałdowana płyta na placu Solidarności, która z jednej strony schodzi do poziomu jezdni, z drugiej sięga ponad drugie piętro budynku policji. W ośrodku odbywają się też debaty historyczne, lekcje muzealne i historyczne, wykłady i konferencje czy widowiska historyczne.
Obecnie ośrodek jest multimedialnym muzeum historycznym wojennego i powojennego Szczecina i Pomorza Zachodniego. Celem ekspozycji jest pokazanie przełomowych momentów historii pomorskiej, począwszy od włączenia Szczecina w granice państwa polskiego w wyniku porozumień poczdamskich w 1945, ze szczególnym uwzględnieniem momentów buntu społecznego, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989 roku.
Ciekawostką jest, że obrotowe fragmenty ścian od strony narożnika w razie potrzeby zamykają bryłę budynku, czyniąc ją przy okazji jednorodną całością. W oczy rzuca się precyzyjna koordynacja i zgranie podziałów okładzin nawierzchni placu-budynku z otaczającym go chodnikiem.
Więcej informacji: www.muzeum.szczecin.pl
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: PomorzeZachodnie.Travel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: Muzeum Narodowe w Szczecinie