Szlak Samochodowy Zachodniopomorskie Pojezierza przebiega na trasie: Stargard Szczeciński – Mielenko Drawskie – Drawsko Pomorskie – Siemczyno – Spyczyna Góra – Szczecinek – Wałcz – Mirosławiec – Tuczno – Drawno – Recz – Choszczno – Bierzwnik – Pełczyce – Przelewice – Pyrzyce – Myślibórz – Chwarszczany – Mieszkowice – Cedynia – Zatoń Dolna
W trasę wyruszamy ze Stargardu Szczecińskiego, w którym warto zobaczyć m.in. Kolegiatę Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, która jest jedną z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedną z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego. Kolejnym interesującym obiektem jest Brama Młyńska, która powstała na początku XV wieku. Jej wysokość wynosi 28 m. Zaliczana jest do najbardziej znanych i unikatowych budowli tego typu w Europie.
Wyjeżdżając ze Stargardu Szczecińskiego w kierunku Drawska Pomorskiego, dojeżdżamy do rozwidlenia drogi na którym znajduje się ponad 2,5 metrowy krzyż pokutny z XVI wieku. Całkowita wysokość krzyża jest większa, około 1m wkopany jest w ziemię a rozpiętość ramion wynosi 1,45 m i dlatego uznawany jest za największy krzyż pokutny w Polsce i jeden z większych w Europie.
Aby dojechać ze Stargardu Szczecińskiego do Mielenka Drawskiego musimy pokonać 65 km. Znajduje się tam bowiem jeden z najstarszych w gminie Drawsko Pomorskie kościół pochodzący z II połowy XVII w.
Z Mielenka Drawskiego udajemy się do Drawska Pomorskiego, trasa ta liczy zaledwie 6 km. W Drawsku Pomorskim wyjątkową i wartą odwiedzenia jest Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem Świętego Pawła Apostoła, która powstała w 1922 roku.
Z Drawska Pomorskiego kierujemy się do Spyczynej Góry. Po drodze do punktu widokowe warto jednak zajechać do Siemczyna, w którym znajduje się Pałac Siemczyno. Wybudowany przez Henniga Berndta obiekt, należy do perełek architektury na całym Pojezierzu Drawskim.
Następnie docieramy do Spyczynej Góry, jednego z najwyższych wzniesień Pojezierza Drawskiego, gdzie znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się panorama środkowej części Drawskiego Parku Krajobrazowego.
Z malowniczo położonego punktu widokowego udajemy się do Szczecinka. Miejscowości bogatej w atrakcje wodne m.in. wyciąg do nart wodnych czy tramwaj wodny „Bayern”. W Szczecinku znajduje się Zamek Książąt Pomorskich który warto odwiedzić.
Potem warto pojechać do Wałcza, gdzie na uwagę zasługuje Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, położony w malowniczym miejscu – bezpośrednio nad brzegiem jeziora Raduń. Jest to nowocześnie wyposażony kompleks obiektów spełniających wszelkie normy związane z uprawianiem sportu amatorskiego i wyczynowego.
29 kilometrów dalej znajduje się Mirosławiec, a w nim Muzeum Walk o Wał Pomorski. Ekspozycja obrazuje historię walk o polskość Pomorza Środkowego na przestrzeni dziejów: w okresie piastowskim, wojen polsko-szwedzkich, w dobie napoleońskiej i w okresie porozbiorowym.
Na obrzeżach Drawieńskiego Parku Narodowego, na gruzach pogańskiej prasłowiańskiej osady, wznosi się XIII-wieczny Zamek Tuczno – jeden z najlepiej przyrodniczo usytuowanych obiektów w środkowej Europie. To wyjątkowo piękny obiekt, w którym stara zamkowa fosa wpada do połączonych kanałami jezior, skąd wypłynąć można na niezapomniany rejs po Pojezierzu Drawskim.
Zdecydowanie należy odwiedzić też Drawieński Park Narodowy.
Z zachwycającej naturą krainy podążamy do Recza, w którym na uwagę zasługuje gotycki kościół Chrystusa Króla, którego charakterystyczną cechą jest masywna wieża, zdobiona smukłymi blendami, dodająca mu wyjątkowego charakteru.
W Choszcznie, tuż przy Rynku mieści się gotycki kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP, pochodzący z XIV-XV wieku.
Potem warto pojechać do Bierzwnika, gdzie znajduje się uznany za zabytek, wyjątkowy Klasztor Cystersów, będący częścią Szlaku Cysterskiego województwa zachodniopomorskiego. To wyjątkowy obiekt, położony w miejscu, które w niezwykły sposób oddaje atmosferę ówczesnych czasów.
34 kilometry dalej, w Pełczycach, znajduje się zabytkowy kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Kolejnym punktem na naszym szlaku jest ogród dendrologiczny w Przelewicach, który powstał jeszcze przed II wojną światową w przypałacowym parku typowego dla regionu majątku ziemskiego. Obecnie kolekcja dendrologiczna liczy około 1300 taksonów, a kolekcje wybranych roślin zielnych około 300. Na terenie parku można obejrzeć wyjątkowe i niespotykane rośliny na siedliskach łąkowych, bagiennych, źródliskowych, wodnych i leśnych.
Następnym etapem naszej trasy i miejscem wartym odwiedzenia są Pyrzyce, w których można zobaczyć Mury obronne z XIII wieku, Studzienkę wzniesioną w miejscu Świętego Źródełka, z którego czerpał wodę św. Otton podczas chrztu pyrzyczan w 1124r., oraz Kościół pw. WNMP.
Kontynuując naszą wycieczkę kierujemy się do Myśliborza. Najcenniejszymi atrakcjami tego miasta są wzniesiony w stylu gotyckim pod koniec XIII wieku Kościół parafialny oraz Klasztor Dominikanów, którego początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku.
Z Myśliborza docieramy do Chwarszczan, gdzie szczególnie warto zobaczyć kaplicę zakonu templariuszy, wybudowaną w połowie XIII wieku będącą niezwykle ciekawym przykładem architektury romańskiej.
W dalszej podróży zmierzamy do Mieszkowic, w których na uwagę zasługują takie atrakcje jak Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, należący do najcenniejszych zabytków architektonicznych miejscowości. Miłośników historii z pewnością zainteresują mury obronne z przełomu XIII-XIV wieku.
Z Mieszkowic kierujemy się do Cedyni, w której nie możemy nie zobaczyć Góry Czcibora. Jest to miejsce upamiętniające zwycięską bitwę księcia Mieszka I z margrabią Hodonem stoczoną 24 czerwca 972 r. Na wzgórzu morenowym położonym pomiędzy Cedynią (4 km od miasta) a Osinowem Dolnym znajduje się 15 metrowy pomnik wykonany przez szczecińskich rzeźbiarzy przedstawiający stylizowanego orła wzbijającego się do lotu. Będąc w Cedyni warto odwiedzić także Muzeum Regionalne, które posiada zbiory z zakresu paleontologii, archeologii, etnografii, historii wojskowości i sztuki.
Istotnym a zarazem ostatnim punktem na naszym szlaku jest Park Dolina Miłości w Zatoni Dolnej. Zajmuje powierzchnię liczącą około 80 ha, a położony jest na wzgórzach, nazywanych dawniej „Wzgórzami Zatońskimi”, ze stromo opadającymi w kierunku Odry zboczami, poprzecinanych głębokimi jarami i łagodnymi dolinami.
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Urząd Marszałkowski Woj. Zachodniopomorskiego Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons