Położone w połowie drogi pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem Leszno jest największym miastem południowo – zachodniej Wielkopolski, a jednocześnie niezwykle interesującym ośrodkiem dawnego wielkopolsko – śląskiego pogranicza.
Centrum a zarazem symbolem Leszna jest Rynek ze stojącym pośrodku ratuszem. Ratusz był kilkukrotnie przebudowywane, a obecny wygląd nadał mu w 1709 roku wybitny włoski architekt Pompeo Ferrari. Wysoką wieżę z zegarem wieńczy blaszany hełm. Zainstalowano na niej też carillon – składający się z dzwonów instrument, wygrywający melodie kilkanaście razy dziennie. Rynek otaczają kolorowe kamieniczki, z który najstarsza jest nazywana Wieniawa. Mieści się tam elegancka restauracja o tej samej nazwie. Naturalnym przedłużeniem rynku jest zaś deptak na ulicy Słowiańskiej, która prowadzi z okolic dworca.
Warto rozejrzeć się w poszukiwaniu śladów dawnego, wielokulturowego i wieloreligijnego Leszna. Najłatwiej odnaleźć je w licznych świątyniach. Głównym kościołem miasta jest barokowa bazylika Św. Mikołaja – leszczyński kościół farny – również zaprojektowana przez Pompeo Ferrariego. Na południe od rynku wznosi się okazały kościół Świętego Krzyża, pierwotnie ewangelicki. Otacza go lapidarium starych nagrobków, z napisami w językach polskim i niemieckim. Z kolei we wschodniej części śródmieścia znajduje się kościół Św. Jana Chrzciciela – niegdyś służący jako zbór Braci Czeskich. Społeczność ta przybyła do Leszna w XVI w., szukając w Polsce wolności i tolerancji religijnej. Przetrwała również zabytkowa synagoga – jedna z nielicznych w Wielkopolsce. Dawne centrum społeczności żydowskiej pełni dziś funkcję galerii sztuki.
Spacerując ulicami i zaułkami leszczyńskiej starówki można podziwiać mieszaninę stylów i epok. Od renesansu i baroku z czasów złotego wieku miasta, przez dziewiętnastowieczne gmachy z czasów pruskich, po współczesne akcenty.
Źródło: wielkopolska.travel