Stary Rynek w Poznaniu to absolutne centrum turystycznego Poznania, bez wątpienia najczęściej fotografowane miejsce w Poznaniu.
Jest on trzecim największym rynkiem w Polsce (po krakowskim i wrocławskim). Nagromadzenie zabytków z niemal wszystkich epok, kilkadziesiąt restauracji, kawiarni i pubów w pobliżu oraz liczne imprezy decydują o jego atrakcyjności.
Najbardziej charakterystyczną budowlą jest renesansowy ratusz – symbol Poznania, uznawany za najpiękniejszy ratusz w Polsce. Każdego dnia o 12:00 z wieży rozlega się hejnał, a obok zegara pojawiają się dwa koziołki.
Przed ratuszem stoi pręgierz – słup przy którym w dawnych czasach wymierzano kary – obcinano uszy czy chłostano za różne przewinienia.
Cztery pierzeje Starego Rynku zabudowane są kamienicami, które reprezentują szeroki wachlarz stylów architektonicznych: od gotyku po modernizm. Obecny ich wygląd to w dużej mierze dzieło powojennej odbudowy, kiedy to 60% zabudowy legło w gruzach.
Przy Starym Rynku można odwiedzić aż pięć muzeów. W samym ratuszu mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania. Do kamienicy znajdującej się naprzeciwko (aczkolwiek wejście jest od ul. Klasztornej) zaprasza Rogalowe Muzeum Poznania. Nieco dalej na tej samej pierzei mieści się Muzeum Instrumentów Muzycznych – jedno z niewielu takich w Europie. Po drugiej stronie rynku, w budynku Odwachu – dawnego miejskiego arsenału – swoją siedzibę ma Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Wreszcie, w kamienicy na rogu z ulicą Zamkową powstało Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza.
Źródło: wielkopolska.travel