Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Jego zalążkiem było leśnictwo „Rezerwat” utworzone w 1921 roku.
W 1977 roku Białowieski Park Narodowy został włączony do sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO, natomiast dwa lata później wpisany, jako jedyny polski obiekt przyrodniczy, na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Cały obszar Puszczy Białowieskiej po obu stronach granicy polsko-białoruskiej został też wpisany na listę obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Tym samym Puszcza Białowieska została zaliczona od skarbów ludzkości, zajmując zaszczytne miejsce obok takich przyrodniczych cudów jak Himalaje czy Wyspa Wielkanocna.
Park jest położony w centralnej części Puszczy Białowieskiej. Chroni ostatnie na niżu Europy lasy naturalne o charakterze pierwotnym, zachowane w strefie lasów liściastych i mieszanych.
W skład parku wchodzi Rezerwat Pokazowy Żubrów. To propozycja dla tych, którzy chcą z bliska zobaczyć leśnych mieszkańców Puszczy Białowieskiej. W zagrodach, w warunkach zbliżonych do naturalnych, żyją żubry, łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki i ryś.
Przyrodę i historię Puszczy Białowieskiej przybliża Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Dodatkową atrakcją jest wieża widokowa, z której rozpościera się widok na Polanę Białowieską.
Warto też zobaczyć Obręb Ochronny Rezerwat, którego porasta las, który w wielu miejscach zachował swój naturalny charakter. Dotyczy to w szczególności południowej części Obrębu, czyli dawnego Rezerwatu Ścisłego, oraz obszarów leśnych znajdujących się w północnej części parku narodowego.
Szczególną uwagę zwiedzających zwraca duża ilość martwego drzewa: stojące suche pnie, złomy, wykroty. Właśnie dzięki niemu występują tu najrzadsze gatunki grzybów i zwierząt.
Północna część Obrębu Ochronnego Rezerwat jest najszerzej udostępniona turystom. Ponad 25 km szlaków pieszych i 14 km szlaków rowerowych ukazuje najbardziej urokliwe miejsca tej części Parku. Drewniane kładki, wieża i punkty widokowe, miejsca odpoczynku, zimowe ostoje żubrów udostępnione turystom ułatwiają poznawanie przyrody.
Więcej informacji: www.bpn.com.pl
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: LubelskieTravel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons
You must be logged in to post a comment Login