Położenie Lublina na pograniczu kulturowym wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa a także na ważnych szlakach handlowych, które istniały tu już we wczesnym średniowieczu sprawiło, że przez wieki miasto odznaczało się wielokulturowością.
Jego mieszkańcy wyznawali różne religie, a znaczna ich część posługiwała się odmiennymi językami. W społeczeństwo Lublina wtopili się Rusini, Niemcy, Żydzi, Ormianie, Turcy a także Francuzi, Szkoci, Grecy, Holendrzy i Anglicy. Znaczącą rolę w kulturowym krajobrazie Lublina odegrali Włosi, którzy będąc katolikami łatwo się polonizowali.
Na przełomie XVII/XVIII w. rozkwit przeżywała społeczność Rusinów, która mieszkała tu od średniowiecza. W 1588 r. powstało w Lublinie bractwo cerkiewne. Odsetek ludności prawosławnej zwiększył się w czasie utraty niepodległości Polski i zaboru rosyjskiego. Zaborcy ograniczali jednocześnie prawa unitów, którzy mieli tu własną parafię po zawarciu Unii Brzeskiej w 1596 r.
Obok Polaków, najliczniej reprezentujących mieszkańców Lublina, byli również Żydzi, którzy już na początku XVI w. zaczęli tworzyć własną dzielnicę na Podzamczu. Przez stulecia, aż do dokonanej przez hitlerowskich najeźdźców tragicznej zagłady w czasie II wojny światowej, społeczność żydowska wnosiła bardzo duży wkład w gospodarczy i duchowy rozwój Lublina.
Szlak Wielokulturowy umożliwia poznanie najważniejszych miejsc i obiektów, które świadczą o tradycyjnej otwartości i tolerancji lublinian wobec różnych religii oraz odmiennych idei społecznych, wywodzących się ze wspólnego dziedzictwa europejskiego, a także pozaeuropejskiego.
Na szlaku znajdują się:
1. Pomnik Unii Lubelskiej na Placu Litewskim
2. Zespół cmentarzy przy ul. Lipowej
3. Kościół ewangelicko-augsburski pw. Trójcy Świętej
4. Pałac Lubomirskich
5. Dawna cerkiew grecka, obecnie kościół rzymskokatolicki pw. św. Jozafata
6. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów
7. Kościół pomisjonarski i seminarium duchowne
8. Rynek Starego Miasta
9. Brama Grodzka
10. Wzgórze Zamkowe
11. Dawny kompleks synagogalny
12. Cerkiew prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego
13. Wzgórze Czwartek
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: LubelskieTravel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons