Zamek w Oporowie w woj. łódzkim wzniesiony został w latach 1434 – 1449 przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Władysława Oporowskiego. Jest jedną z najlepiej zachowanych budowli obronnych średniowiecznej architektury w Polsce.
Do warowni położonej na wyspie prowadzi drewniany most, kiedyś zwodzony. W stylowo odnowionych komnatach mieści się muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Zamek otoczony jest pięknym zabytkowym parkiem, w którym rosną rzadkie gatunki drzew:, m.in. cyprysik Lawsona, kłęk kanadyjski czy lipa amerykańska.
Zamek oporowski, pomimo sześciu wieków jego użytkowania, zachował swój wspaniały gotycki charakter dzięki dbałości kolejnych właścicieli: Oporowskich, Tarnowskich, Orsetti, Karskich i zabiegom restauracyjnym, które były przeprowadzone w obiekcie już po wojnie. Ostatnich prawowitych właścicieli wysiedlono w 1942roku i od tego czasu Oporowem zarządzali Niemcy.
Dziś to najpiękniejszy obiekt warowny w województwie łódzkim i jeden z bardziej urokliwych w naszym kraju. W wiernie odrestaurowanych komnatach prezentowane są zbiory obrazów i rzeźb, bogato zdobione meble, militaria oraz wyroby rzemiosła artystycznego.
Źródło: ROT Województwa Łódzkiego