Muzeum Kinematografii w Lodzi to jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce, które rozpoczęło swoją działalność w roku 1976.
Nie przypadkowo właśnie w Łodzi powstało takie muzeum. Łódź poprzez znakomitą i jedyną w Polsce szkołę filmową pełniło rolę centrum produkcji filmów od początków rozwoju kinematografii.
Muzeum oprócz organizowania wystaw czy spotkania – posiada znakomite muzealne kolekcje. Posiada pokaźny zbiór ponad 50.000 eksponatów powiększany z każdym rokiem drogą zakupów, darów, przekazów i depozytów. Eksponaty są gromadzone w czterech zasadniczych działach: historia kina, technika filmowa, plakat i scenografia oraz animacja.
Muzeum umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z archiwalną aparaturą filmową, dokumentami życia filmowego, materialnymi obiektami związanymi z tworzeniem i funkcjonowaniem sztuki filmu fabularnego, dokumentalnego, oświatowego, animowanego, awangardowego, video i telewizji, programów filmowych, plakatów, scenografii, fotosów i pamiątek związanych z ludźmi kina.
Zwiedzający zobaczy w Muzeum m. in: proces powstawania dzieł filmowych takich jak: „Ogniem i mieczem” i „Stara baśń – kiedy słońce było bogiem” Jerzego Hoffmana, „Pan Tadeusz” i „Zemsta” Andrzeja Wajdy czy „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza.
Muzeum posiada również własne archiwum filmowe i jest organizatorem Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, którego treścią są współczesne polskie filmy dokumentalne o tematyce społecznej. Bardzo ciekawy dla zwiedzających jest charakterystyczny fotoplastikon.
Źródło: lodz.travel