Parowozownia w Wolsztynie to jedyne takie miejsce w Europie – ostatnia parowozownia, która obsługuje regularne połączenia pasażerskie na liniach normalnotorowych. Najbliższa podobna jest… w Chinach. Z Parowozowni Wolsztyn codziennie w trasę wyruszają składy ciągnięte przez zabytkowe już lokomotywy parowe, do tego pociągi turystyczne i specjalne.
Parowozownia Wolsztyn powstała w 1907 roku, jako jedna z części wolsztyńskiego węzła kolejowego, w którym spotykały się linie z Leszna, Poznania, Głogowa i Zbąszynka. Przez lata była rozbudowywana, ale jej zasadniczy kształt i funkcja pozostały niezmienione.
Parowozownia obejmuje hale lokomotywowni, wieżę ciśnień, warsztaty, stację ładowania węgla i napełniania kotła wodą, magazyny, tory odstawcze i obrotnicę. Wszystko jest równie zabytkowe, co sprawne! Parowozownia Wolsztyn to jednak nie tylko maszyny ale i ludzie – zespół rzadkich już specjalistów, którzy potrafią utrzymać i wyremontować leciwe już lokomotywy. Ich pracę możecie podejrzeć zwiedzając warsztat.
Od roku 2016 roku parowozownia funkcjonuje jako Instytucja Kultury Województwa Wielkopolskiego. Można ją zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Najlepiej zrobić to w porze, kiedy serwisowane są lokomotywy przyjeżdżające na stację Wolsztyn. Można wtedy zobaczyć napełnianie kotła wodą i sypanie węgla do tendra. W tej chwili czynne są trzy parowozy, a kilkanaście kolejnych stoi wygaszonych na stacji i w parowozowni.
Parada parowozów w Wolsztynie
Wyjątkową okazją do odwiedzenia Parowozowni Wolsztyn jest Parada Parowozów. Impreza ta – organizowana co roku na przełomie kwietnia i maja – to największy w Polsce zlot lokomotyw parowych. Przez dwa dni można zobaczyć kilkanaście czynnych parowozów z całej Europy. Do Wolsztyna przyjeżdżają maszyny z Czech, Niemiec, Austrii czy Węgier. Wielką atrakcją jest organizowane po zmroku widowisko multimedialne Para, Światło i Dźwięk.
Źródło: wielkopolska.travel