Mazurski Park Krajobrazowy powstał w 1977 r. i obejmuje 53,7 tys. ha. W jego granicach znalazły się jeziora Śniardwy, Bełdany, Mikołajskie, Mokre, Łukajno, Mikołajskie, Warnołty, Zdrużno i część rzeki Krutyni, a także północna część Puszczy Piskiej. Ciekawostką przyrodniczą jest ponad 20 małych, śródleśnych jeziorek w dorzeczu Krutyni, które charakteryzują się kwaśną i brunatną wodą. Na terenie parku utworzono aż 11 rezerwatów przyrody.
Nigdzie indziej nie spotkacie kiełża – skorupiaka, który jest morskim reliktem polodowcowym. W jeziorze Bełdany żyją rzadkie odmiany gąbek, a w bagiennych terenach i mokradłach ma się dobrze żółw błotny. Popielnie, niedaleko Rucianego-Nidy, pośród leśnych ostępów spotkacie koniki polskie. Jednak prawdziwym fenomenem jest różnorodność gatunków ptaków: bielik, rybołów, orlik krzykliwy, puchacz, bocian czarny i dziesiątki innych.
Około 1 km na zachód od wsi Krutyń, nad jeziorem Mokrym, trafić możemy na Zakochaną Parę – jest to jeden z ciekawszych pomników przyrody – para drzew, gdzie dąb obejmuje konarami sosnę. Liczne szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne biegnące przez park, pozwalają napawać się pięknem mazurskiej przyrody w pełnej krasie.
Źródło: mazury.travel