Miasto Skarżysko-Kamienna zachęca do odwiedzenia lokalnych atrakcji. Jedną z największych jest Muzeum im. Orła Białego, które mieści się w zabytkowym budynku w stylu klasycznego dworku, wybudowanym w latach 30. XIX wieku. Pod względem ilości zgromadzonych militariów zajmuje drugie miejsce w Polsce.
Atrakcją dla zwiedzających jest ekspozycja plenerowa – jedna z najciekawszych i największych kolekcji ciężkiego uzbrojenia licząca ponad 115 eksponatów. Specyfiką Muzeum jest to, że miłośnicy militariów mogą praktycznie na bieżąco obserwować zmiany jakie zachodzą w wyglądzie rekonstruowanych pojazdów
Stałe ekspozycje znajdujące się w pomieszczeniach muzeum upamiętniają m.in. wydarzenia z okresu ostatniej wojny, martyrologię mieszkańców, historię organizacji konspiracyjnych oraz zbrojnych oddziałów Kielecczyzny.
Na terenie zewnętrznym można zobaczyć m.in.: transportery opancerzone, czołgi, działa pancerne, samobieżne wyrzutnie rakiet, samoloty i śmigłowce, m.in. radziecki samolot transportowy Ił-14, działa polowe i moździerze
samochody oraz kuter torpedowy ORP „Odważny”.
Warto też odwiedzić pobliski Zalew Rejów o powierzchni 30 ha. Znajdujący się nad brzegiem ośrodek posiada wodny tor wyścigowy, wieżę do skoków, sprzęt pływający, plażę strzeżoną, solarium, saunę oraz specjalne miejsce wodnych zabaw dla dzieci.
Inną atrakcją miasta są pozostałości wielkiego pieca hutniczego z XVIII/XIX wieku. Zobaczyć można fundamenty, mur oporowy, kanał przepustowy (jedyny zachowany gar wielkiego pieca w Staropolskim Okręgu Przemysłowym)
Z kolei Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej może się pochwalić wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy. W Skarżyskiej Ostrej Bramie znajdują się piękne witraże, ukazujące Polskich Świętych oraz przedstawiające sceny z życia Matki Bożej. W kaplicy Matki Bożej jest ponad 2000 wotów złożonych w podziękowaniu za otrzymane łaski i serduszka od grup pielgrzymkowych.
Najdroższym i najcenniejszym jest różaniec i piuska od Jana Pawła II oraz świeca wotywna i ornat od Benedykta XVI. Można ujrzeć dwie świece przekazane przez księdza kardynała Henryka Gulbinowicza i księdza arcybiskupa Stanisława Nowaka, a także różę poświęconą przez Papieża Jana Pawła II. Rocznie odwiedza Sanktuarium około 70 tysięcy pątników.
Wśród miejsc wartych zobaczenia jest też kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego z 1923 r. zlokalizowany przy Alei Niepodległości. To obiekt w stylu neogotyckim.
W mieście jest też drewniany kościół pw. św. Józefa z 1928 r. przy ul. Legionów 64 w dzielnicy Zachodniej. Obok kościoła pomnik upamiętniający wizyty poety L. Staffa.
Na terenie Skarżyska znajdują się też zabytkowe nekropolie: cmentarz rzymskokatolicki z ok. 1885 r. przy ul. Cmentarnej oraz cmentarz żydowski z przełomu XIX i XX wieku. Znajduje się tam od 20-100 nagrobków, większość w dobrym stanie, najwcześniejszy pochodzi prawdopodobnie z roku 1915.
Ciekawym miejscem jest dróżniczówka – zabytkowy budynek mieszkalno – administracyjny urzędnika drogowego z końca XIX wieku przy ulicy Krakowskiej 171. Na terenie posesji znajduje się zabytkowa studnia kuta w wapieniu muszlowym, gdzie zachodzą silne procesy krasowe. Dziś Skarżyska dróżniczówka jest zajmowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Budynek będzie dalej służył tym celom dla których został wybudowany.
Źródło informacji: Urząd Miasta Skarżysko Kamienna