Liczący ponad dwieście kilometrów Sandomierski Szlak Jabłkowy przebiega przez malownicze miasta i miasteczka położone wśród owocowych sadów, z niezwykłymi tradycjami oraz wyjątkowymi zabytkami, muzeami.
Jabłkowy trakt rozpoczyna się w Centrum Ogrodniczym ŚODR w Sandomierzu, a kończy w Zawichoście. Szlak przebiega przez całą Ziemię Sandomierską, czyli gminy: Łoniów, Koprzywnica, Klimontów, Samborzec, Obrazów, Wilczyce, Zawichost, Dwikozy i oczywiście Sandomierz. Do „Szlaku Jabłkowego” dołączyły również dwa gospodarstwa leżące poza powiatem, ale prowadzone przez gospodarzy wywodzących się z Sandomierszczyzny.
Jabłkowe trasy tematyczne
„Sandomierski Szlak Jabłkowy” to w rzeczywistości pięć tras tematycznych. Pierwszą, związaną z kilkupokoleniową tradycją ogrodniczą w dziedzinie produkcji jabłek, grusz, owoców pestkowych i jagodowych, ale też orzechów laskowych, nazwano „Apetyczną”. W gospodarstwach można posłuchać nie tylko o dawnych i obecnych sposobach uprawy, ale też kupić owoce różnych odmian (także tych starych), wykonane z nich domowym sposobem konfitury, dżemy, nalewki, czy kompoty.
Spróbować regionalnych przysmaków, z których wiele wpisanych jest na Listę Produktów Tradycyjnych lub, tak jak morela sandomierska „Zaleszycka”, wyróżnionych „Perłami” Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Jabłonie i… winorośle
Kolejny szlak z pewnością zadowoli enoturystów. Odradzająca się na Ziemi Sandomierskiej tradycja uprawy winorośli zaowocowała powstaniem kilku winnic, które z powodzeniem funkcjonują i odnoszą sukcesy na konkursach winiarskich. W winnicach w sadzonki zaopatrzą się ci, którzy powiększają uprawy albo dopiero planują nasadzenia. Plantatorzy udzielą fachowych wskazówek przydatnych przy zakładaniu własnych upraw, poczęstują winem otrzymanym z lokalnych szczepów winogron, a w sezonie smakowitymi owocami. Nowością w ofercie są suszone liście winogron, z których można przygotowywać napar.
Następny szlak „Artystyczny” skupia ludzi z pasją, regionalnych twórców, potrafiących zaszczepić w innych estetyczne zainteresowania. Kultywują i przekazują oni młodszym pokoleniom dawne tradycje. Pokaz wyplatania wieńców dożynkowych, biżuteria z krzemienia pasiastego, udział w warsztatach rękodzieła artystycznego, podpatrywanie florystów-hobbystów czy zwiedzanie muzeów, powinny zadowolić różne gusta wędrujących po „Szlaku Jabłkowym”.
„Aktywny” pakiet przyciągnie miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu – kajakarzy, cyklistów, uprawiających jazdę konną czy lubiących spacery.
Agroturystyka na jabłkowym szlaku
Spragnieni oddechu od miejskiego zgiełku docenią położone na „Agroturystycznym Szlaku” gospodarstwa oferujące tanie noclegi, tradycyjne posiłki oraz lokalne niespodzianki, takie jak:udział w codziennych obowiązkach gospodarskich, wędkowanie, gry i zabawy dla najmłodszych, itp.
Ciekawostką jabłkowego szlaku jest z pewnością stuhektarowe gospodarstwo rybackie w Zawidzy (gm. Łoniów). To istny raj dla wędkarzy. Przybywający tu mogą osobiście „zapolować” z wędziskiem, kupić sprawioną rybę lub posmakować przyrządzonych przez miejscowe gospodynie potraw np. karpia marynowanego „Łoniowiaka”, docenionego w konkursie „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”.
Możliwość dowolnego konfigurowania tras wycieczek, pokonywania kilometrów autem, rowerem lub pieszo – to niewątpliwe atuty „Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego”, które doceni każdy turysta wybierający malowniczą Sandomierszczyznę.
Źródło: Wrota Świętokrzyskie