Zatoka Gdańska – akwen na południowo-wschodnim krańcu Morza Bałtyckiego, razem z Zatoką Pucką, która jest jej zachodnia częścią, w naturalny sposób stała się idealnym miejscem do żeglowania.
Granicę pomiędzy morzem otwartym, a wodami zatoki tworzy linia łącząca przylądek Rozewie z przylądkiem Taran na półwyspie Sambia (obszar państwa rosyjskiego, znany m.in. z największych przemysłowych złóż bursztynu na świecie).
Bliskość miast położonych wokół Zatoki Gdańskiej zachęca do żeglowania między nimi. Dzięki zrealizowanemu kilka lat temu projektowi „Pierścienia Zatoki Gdańskiej” w ramach którego zmodernizowano lub dobudowano niezbędna infrastrukturę, żeglowanie jest jeszcze bardziej wygodne. Poniżej przedstawiamy propozycję żeglowania po Zatoce Gdańskiej.
W zależności od ilości czasu jakim dysponujecie, Zatoka Gdańska umożliwia zarówno kilku godzinną żeglugę, jak i kilkunasto dniowe rejsy opływające półwysep helski i kończące się w zlokalizowanych nad otwartym morzem marinach we Władysławowie i Łebie.
Na terenie trójmiasta mamy do dyspozycji po jednej marinie w centrum każdego z miast oraz mariny zlokalizowane w Górkach Zachodnich gdzie swoją siedzibę ma m.in. Narodowe Centrum Żeglarstwa, w którym oprócz miejsca przy kei, istnieje możliwość skorzystania z usług warsztatu szkutniczego i mechanicznego. Obiekt umożliwia również czarter jachtów żaglowych i motorowych. Dystans pomiędzy marinami w Górkach Zachodnich, a mariną Gdańsk to 6 mil morskich. Już samo wpłynięcie do centrum Gdańska jest swoistą atrakcja. Płynąc kanałem portowym po lewej stronie mijamy Westerplatte, dalej Twierdzę Wisłoujście oraz nabrzeża stoczniowe i portowe, widoki są zróżnicowane. Dopłynięcie do mariny powinno zająć ok. 40 min.
W zachodniej części zatoki żeglarzy zaprasza Puck – jeden z najstarszych polskich portów. Przez wieki dominującą funkcją było rybołówstwo, z czasem natomiast zaczęły dominować funkcje handlowe.
Kolejnym punktem na mapie zatoki jest port w Jastarni. W pierwszej kolejności kierujemy się na pławę świetlną Jastarnia (JAS), nazywaną również KASZYCA. Od tego momentu płyniemy kursem, który wyznacza nabieżnik, odległość od pławy JAS do główek portu to ok. 1000m. Na terenie portu znajduje się port rybacki, marina jachtowa (a w zasadzie dwie, LOK i Marina Jastarnia) oraz miejsca postojowe dla tramwajów wodnych linii 520 kursujących z Gdyni
Warto dopłynąć też na Hel. W sezonie to małe miasto dosłownie pęka w szwach, a podróż samochodem potrafi zająć kilka godzin (odcinek Gdynia – Hel, ok. 75km przy maksymalnym letnim weekendowym obłożeniu trasy, może się zmienić całkiem długą podróż). Decydując się na wizytę jachtem w marinie helskiej, nie musimy spodziewać się dużych utrudnień podczas wejścia.
Można także obrać kierunek morski, opłynąć półwysep helski i kierować się na zachód, do Władysławowa czy Łeby.
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Pomorskie.Travel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons
You must be logged in to post a comment Login