Słowiński Park Narodowy to miejsce, gdzie można zobaczyć nadmorski las, ogromne, przybrzeżne jeziora, latarnię morską, zabytkową wieś, niemiecki poligon rakietowy, ale przede wszystkim „pomorską pustynię”, czyli wędrujące wydmy.
Największym zainteresowaniem osób odwiedzających Słowiński Park Narodowy cieszą się ruchome wydmy u wschodniego krańca Mierzei Łebskiej. Tam, na obszarze kilku kilometrów kwadratowych rozgrywa się przyrodniczy spektakl o niespotykanym w naszych okolicach charakterze. W pogodny dzień łagodna, morska bryza przesypuje ziarenko po ziarenku morski piasek, kiedy indziej silny podmuch podrywa istną piaskową kurzawę.
W ten sposób ogromne wydmy, z których najwyższą jest ponad 40-metrowa Góra Łącka, przemieszczają się z prędkością kilku metrów rocznie, pochłaniając okoliczny las. Rozmiary obszaru wydmowego, kształt osypisk i wiatrowe wzory na piasku dają w suchy i upalny dzień pełną iluzję pustyni.
Nagrodą za przebrnięcie przez „pustynię” jest wspaniała, szeroka plaża u stóp ruchomych wydm. Okoliczny las jest równie niezwykły, pozbawiony bowiem ludzkiej ingerencji, pełen zwalonych przez wiatry, butwiejących pni, ukazuje naturalne procesy zachodzące w leśnym ekosystemie.
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Pomorskie.Travel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons
You must be logged in to post a comment Login