Muzeum Archeologiczne w Gdańsku jest największą placówką naukową w północnej Polsce działającą w służbie ochrony dziedzictwa kulturowego.
Podążając śladami paleolitycznych łowców mamutów i reniferów zagłębiamy się w świat magii i zapomnianych obrzędów, rytuałów związanych z życiem codziennym oraz ceremoniami pogrzebowymi. Intrygujące symbole umieszczane na popielnicach, zaskakujące konstrukcje grobowe, pełne finezji i wysokiego kunsztu ozdoby-amulety z bursztynu i metali szlachetnych, rzucają światło na wyobrażenia i sposób postrzegania otaczającej rzeczywistości. Dzięki unikatowej ekspozycji paleopatologicznej prezentującej schorzenia dawnych ludzi mamy możliwość wejrzenia w świat życia i śmierci naszych przodków, uczestniczymy w poznawaniu przeszłości.
Chcąc poznać burzliwe dzieje Gdańska odsłaniamy skrywane głęboko w ziemi ślady konfliktów i pożarów, świetności i bogactwa, klęsk i oblężeń, wielkości i chwały, największego hanzeatyckiego portu nad Bałtykiem. W egzotyczny, pełen tajemnic świat pradawnej Nubii wprowadza nas ekspozycja prezentująca wyniki wieloletnich badań prowadzonych w Dolinie Nilu – Sudanie.
W ramach działalności Muzeum zbierane są wszelkie dane o odkryciach, gromadzone, konserwowane i opracowywane zbiory archeologiczne, zabezpieczane w terenie stanowiska archeologiczne poprzez doraźne prace ratownicze i badania wykopaliskowe oraz opracowywane zakresy i wytyczne dotyczące ochrony archeologicznej dla terenów, na których planowane są prace ziemne.
Efektem prac badawczych na terenie Gdańska jest między innymi powstanie skansenu archeologicznego w Wielkim Młynie, ukazującego relikty urządzeń młynarskich i pierwotnych założeń budowli z okresu między XIV a XVII wieku, a także skansenu archeologicznego w podziemiach Hali Targowej obejmującego relikty najstarszego kościoła gdańskiego z końca XII wieku.
Więcej informacji: www.archeologia.pl
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Pomorskie.Travel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons
You must be logged in to post a comment Login