Fokarium to część naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego. Inspiracją do jego utworzenia była udana próba wyleczenia, pierwszej dostarczonej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin.
Helski ośrodek w sposób praktyczny wspomaga międzynarodową akcję odtwarzania i ochrony zasobów tych zwierząt na Bałtyku. Wyleczone tu foki, podobnie jak uzyskany z hodowli przychówek wypuszcza się na wolność.
Wypuszczanie fok ma na celu także uzupełnienie strat, jakie ich bałtycka populacja ponosi wskutek nierozważnej działalności człowieka (zanieczyszczeń morza, rybołówstwa, zakłóceń).
W fokarium bada się m.in. zachowanie fok, sposoby odżywiania i ich dietę, wiek, trasy wędrówek, zatrucie tkanek substancjami toksycznymi, a także ustala najważniejsze zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt.
Zapoznając się z historią życia fok, zwiedzający fokarium poznają problemy ochrony przyrody Bałtyku. Pracownicy placówki uczą i informują wszystkich, którym tego rodzaju wiedza jest potrzebna – od dzieci po polityków. Dla młodzieży szkolnej prowadzony jest specjalny projekt edukacyjny pn. „Błękitna Szkoła”
Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego nie jest jednak ogrodem zoologicznym ani cyrkiem z tresowanymi zwierzętami. Celem jego powstania nie było też stworzenie turystycznej atrakcji lecz miejsca wspomagania ochrony gatunku i upowszechniania o nim wiedzy.
Więcej informacji: www.fokarium.pl
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Strona internetowa Fokarium Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons
You must be logged in to post a comment Login