Cypel Rewski (z języka kaszubskiego: Réwsczi Ùsëp lub Szpërk) to kilometrowej długości piaszczysty wał wchodzący w wody Zatoki Puckiej, charakterystyczny wyróżnik turystycznej Rewy.
Wytworzył go przybrzeżny prąd morski Zatoki Gdańskiej. Dzięki mieliźnie, której głębokość wynosi 1m, wielu śmiałków wędruje pieszo przez wodę z Rewy do Kuźnicy w ramach corocznego „marszu śledzia”. Tu również okresowo z wody wyłaniają się małe piaszczyste wysepki. Sama Rewa, to niewielka, kaszubska wieś rybacka, która tętni życiem w sezonie letnim.
Gwarnie i tłoczno robi się na samym cyplu za sprawą licznie odwiedzających to miejsce wind i kitesurferów. Wielu uznało to miejsce za idealne do uprawiania sportów wodnych wymagających wiatrowego napędu. Cypel Rewski fascynuje swoją budową i ukształtowaniem geologów, uważany jest za jedną z ciekawszych form brzegowych Bałtyku, oddziela ciepłe wody Zalewu Puckiego od chłodniejszej Zatoki Gdańskiej.
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons
You must be logged in to post a comment Login