Przejeżdżając przez Małopolskę, warto poświęcić dłuższą chwilę miastu Tarnów i jego okolicom. W mieście panuje sprzyjający mikroklimat, co czyni go najcieplejszym w Polsce. Każdy ze zwiedzających może nabyć specjalną pamiątkę ,,ciepło z Tarnowa’’ – uroczy gadżet podobny do poduszeczki, pełniący rolę ogrzewacza termicznego, który przypominać będzie o wspaniałych chwilach spędzonych w tym mieście.
Najcieplejszym punktem w Tarnowie jest Park Sanguszków. Charakteryzuje się wyjątkowym nasłonecznieniem i specyficznym kątem padania promieni słonecznych. Pozytywny i ciepły tarnowski klimat sprawia, że w regionie powstały winnice, a wino z regionu coraz częściej jest dostrzegane i nagradzane na krajowych festiwalach i konkursach.
„Perła renesansu’’ – tak o Tarnowie i jego Starówce wypowiadają się wybitni znawcy sztuki. Tworzyli tu najwybitniejsi włoscy architekci i rzeźbiarze, tacy jak Bartolomeo Berecci, Jan Maria Padovano oraz Santi Gucci. Wędrując ulicami Tarnowa, możemy podziwiać renesansowe kamieniczki, mieszczące się w samym sercu rynku, Dom Mikołajowski wzniesiony w XVI w., Dom Florencki czy centralnie ulokowany Ratusz z 30-metrową wieżą i najstarszym w Polsce ręcznie nakręcanym zegarem.
Nie można też nie zauważyć elementów kultury żydowskiej, takich jak bima, cmentarz i mykwa z pomnikiem Pierwszego Transportu do KL Auschwitz (14.06.1940 r.). W Tarnowie znajduje się także monumentalny dworzec kolejowy z 1910 r., odnowiony w latach 2007-2010, który został zbombardowany w 1939 roku. Pasjonaci historii powinni odwiedzić również cmentarze wojskowe z okresu I Wojny Światowej.
Miłośnikom modernizmu polecamy wizytę w przemysłowej części miasta – Mościcach. Bogata historia dzielnicy fascynuje nie tylko historyków, ale także odwiedzających ją turystów, a jej zabudowa jest prawdziwym świadectwem minionych czasów.
Źródło: visitmalopolska.pl