Miechów to miasto położone w około 40 kilometrów od Krakowa, leżące poza utartym szlakiem turystycznym. Okazuje się jednak, że ma wiele interesujących zabytków.
Założenie urbanistyczne Miechowa pochodzi z okresu średniowiecza, kiedy to w 1290 r. wytyczono czworokątny Rynek nieopodal kościoła. Tak jest i teraz – główny plac miasta przylega do znajdującego się w jego północno- zachodnim narożniku zespołu poklasztornego.
Osadzeni tu w 1163 r. zakonnicy, Stróże Świętego Grobu Jerozolimskiego prowadzili swą duszpasterską działalność aż do kasaty zakonu w 1819 r. Pozostały po nich cenne zabytki sztuki sakralnej o wielkiej wartości kulturowej. Zespół poklasztorny bożogrobców wraz z Bazyliką Grobu Bożego jest niewątpliwie wizytówką miasta . Charakterystycznym elementem bazyliki jest wieża, na której szczycie znajduje się hełm w kształcie kuli, zwieńczony figurą Chrystusa Zmartwychwstałego.
Miechów nie bez powodu nazywany jest „Polską Jerozolimą”. Grób Boży w kaplicy na krużgankach nawiązuje do wymiarów i wyglądu relikwii jaką była autentyczna komora grobowa, w której pochowany był Chrystus.
W dawnej siedzibie generałów Zakonu funkcjonuje Muzeum Ziemi Miechowskiej. Turyści i pielgrzymi powinni odwiedzić także Galerię Sztuki „U Jaksy”, Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żechowskiego oraz Dworek „Zacisze” znajdujący się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
Sam Miechów i okolice warto zwiedzać na rowerze. W maju 2020 r. została tu otwarta nowa ścieżka rowerowa „Szlakiem wąskotorówki” w Gminie Miechów o długości 9,1 km.
Okolice Miechowa, czyli Wyżyna Miechowska to malownicza kraina o tradycjach rolniczych. To właśnie stamtąd pochodzi najsłynniejsza w Polsce kapusta, królująca na stołach jako zdrowa i smaczna kiszonka – kapusta charsznicka.
Źródło: visitmalopolska.pl