Krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej obfituje w jaskinie, zielone doliny, wyniosłe wzgórza, wapienne skały i przejrzyste źródła krasowe.
Jura znana jest jednak przede wszystkim za sprawą długiej i bogatej historii, o której przypominają nam między innymi okazałe zamki, które łączy szlak Orlich Gniazd, i drewniane kościoły. To w ich murach słychać echa odległych czasów. Wystarczy wspomnieć o ruinach zamku w Ojcowie – stanowiących pozostałość po warowni wzniesionej w XIV w., czy równie wiekowej budowli w Rabsztynie. Są to dzieła architektury średniowiecznej, które widziały niejedną bitwę.
Perłą rejonu jest Ojcowski Park Narodowy (najmniejszy park narodowy w Polsce), którego historia sięga 1956 roku. Jego ozdobą są unikatowe formacje skalne o intrygujących nazwach: Maczuga Herkulesa – w pobliżu zamku w Pieskowej Skale i Igła Deotymy.
Nieopodal natrafimy również na jaskinie, z których największym zainteresowaniem cieszą się Grota Łokietka i Jaskinia Ciemna. Ostatnia z nich należy do grona jednych z najcenniejszych stanowisk archeologicznych na ziemiach polskich – to w niej znaleziono ślady obecności człowieka, które pochodzą sprzed 115 tysięcy lat!
Jura lubi zaskakiwać – świadczą o tym miejsca, takie jak Kaplica „na wodzie” czy Muzeum Afrykanistyczne im. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej w Olkuszu. W budynku poświęconym sztuce i kulturze Czarnego Lądu znajdują się przedmioty, które pomagają poznać historię tego kontynentu.
O tym, że Jura to przede wszystkim jeden z najbardziej malowniczych rejonów Polski przypomni nam z kolei Ekspozycja Przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego w Ojcowie. Za sprawą pokazów filmów 3D poznamy niezwykłe dzieje tworzenia się Doliny Prądnika. Zobaczymy ponadto liczne eksponaty geologiczne i paleontologiczne z obszaru Parku oraz zwiedzimy zrekonstruowane wnętrze jaskini.
Źródło: visitmalopolska.pl