Apteka Pod Orłem to oddział Muzeum Krakowa poświęcony Tadeuszowi Pankiewiczowi, historii getta i martyrologii Żydów. W odtworzonych wiernie wnętrzach w aptecznych szufladach ukryto eksponaty, zdjęcia i dokumenty, a zwiedzający sam składa je w opowieść o strasznych wydarzeniach, które rozegrały się kiedyś na dzisiejszym placu Bohaterów Getta oraz sąsiednich ulicach.
Tadeusz Pankiewicz stał się też świadkiem końca żydowskiego getta w Krakowie – najpierw dwóch krwawych wysiedleń (czerwiec i październik 1942 roku), a potem jego brutalnej likwidacji (13 i 14 marca 1943 roku), podczas której zdolnych do pracy mieszkańców skoszarowano w obozie w Płaszowie, zaś starszych, chorych, bezrobotnych, dzieci i matki, które zdecydowały się z nimi pozostać czy lekarzy, którzy do końca trwali przy swoich pacjentach, rozstrzelano lub wywieziono do obozu zagłady w Auschwitz.
Wspomnienia tych dni Tadeusz Pankiewicz spisał we wstrząsającej książce Apteka w getcie krakowskim. Jego relacja, opisująca plac Zgody po likwidacji getta, pełen połamanych szaf, stołów, kredensów, łóżek, stała się inspiracją oryginalnego pomnika złożonego z 68 pustych krzeseł z brązu rozrzuconych po całym placu, symbolizujących żydowskich mieszkańców Krakowa i przypominających o ich zagładzie.