Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O to przemysłowy szlak tematyczny w Bydgoszczy, łączący historię piętnastu miejsc wpisanych w przestrzeń miasta organicznie związanego z wodą.
Fenomen bydgoskiego dziedzictwa przemysłowego polega na ujarzmieniu przez naukę i technikę żywiołu wody. Miasto w sposób nieograniczony czerpało z zasobów rzeki. Woda była źródłem energii, kluczowym składnikiem procesu produkcji i wreszcie – umożliwiła rozbudowę drogi wodnej otwierającej Bydgoszcz na świat.
TeH2O wyróżnia spośród innych szlaków przede wszystkim wyjątkowa narracja. Obiekty pełnią rolę ilustracji i scenerii dla wielowątkowych opowieści o ludziach i wydarzeniach z okresu rozkwitu przemysłowej Bydgoszczy. TeH2O to impuls do poszukiwania informacji o mieście, historii „prosto z fabryki” i zgłębiania tajemnic będących naszym, mało dotąd znanym, dziedzictwem.
Obiekty znajdujące się na szlaku:
Exploseum DAG Fabrik Bromberg, Gazownia Bydgoska, Introligatornia, Barka Lemara, Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Fabryka Obrabiarek do Drewna, Wieża Ciśnień, Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”, Hala Pomp, Kanał Bydgoski, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Regionalna Warzelnia Piwa, Spichrze nad Brdą, Wyspa Młyńska.
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Kujawsko-pomorskie.Travel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons