Położony nad rzeką Gąsawką Szubin to jedno do najstarszych miast ziemi pałuckiej. Dużą grupę jego mieszkańców stanowili rzemieślnicy, którzy ze skór licznego w okolicznych puszczach zwierza szyli kożuchy zwane „szubami” – stąd prawdopodobnie nazwa miejscowości.
W lokalnym muzeum, mieszczącym się w historycznym budynku Domu Polskiego z 1912 r., prezentowane są zbiory dokumentujące historię Szubina i okolic. Na co dzień czynne są ekspozycje stałe m.in. „Dzieje Szubina i ziemi szubińskiej”, „Zamek rycerski w Szubinie”, „Powstanie wielkopolskie”.
Oglądając muzealne ekspozycje, dowiemy się, że historycznym założycielem miasta był Sędziwój Pałuka – przedstawiciel możnego średniowiecznego rodu, stronnik Andegawenów i namiestnik Królestwa Polskiego. Poznamy również historię szubińskiego zamku, na którym rezydował Krzysztof Opaliński, księżna Teofilia Wiśniowiecka czy ród Mycielskich.
Pokaźną część muzealnych zbiorów stanowią eksponaty związane z powstaniem wielkopolskim z lat 1918-1919. To pod Szubinem toczyły się długie i krwawe walki, decydujące o powodzeniu powstania i przyłączeniu okolicznych ziem do umacniającej swą niepodległość Polski.
Więcej informacji: www.muzeum.szubin.net
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: aktywnawies.pl Źródło zdjęcia ilustracyjnego: Gmina Szubin / szubin.pl