Mierzeja Wiślana zachwyca bogactwem dzikiej przyrody. Największym atutem parku jest urozmaicony krajobraz, którego dominującymi elementami są czyste lasy z malowniczą mozaiką roślinności, potężne wały wydmowe, na których wciąż często spotykany jest symbol polskiego wybrzeża – mikołajek nadmorski i oczywiście szerokie, piaszczyste plaże.
Na każdym kroku towarzyszą nam ptaki – krzykliwe mewy i rybitwy nurkują w poszukiwaniu ryb, bieliki i myszołowy szybują wysoko na niebie, sieweczki i biegusy uwijają się na plażach. Jednak najsłynniejszy przedstawiciel niezwykle licznej awifauny Parku to z pewnością kormoran czarny, którego największa w Polsce kolonia lęgowa, znajduje się właśnie na Mierzei Wiślanej w okolicach Kątów Rybackich.
Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” to również bogata historia, pisana ręką kolejnych pokoleń zmagających się z żywiołami przyrody. Rodowód miejscowości regionu sięga początków XIII wieku i wiąże się z opanowaniem tych ziem przez Krzyżaków. Zbyt burzliwe dzieje Mierzei nie pozwoliły na zachowanie zabytków z tego okresu, zatem dziś można tu podziwiać obiekty z ostatnich dwóch stuleci. Są to min. obiekty mieszkalne – wille, chaty rybackie, latarnia morska w Krynicy Morskiej, kamienie graniczne Wolnego Miasta Gdańska.
Więcej informacji: www.parkmierzeja.pl
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Pomorskie.Travel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons
You must be logged in to post a comment Login