Na terenie Województwa Pomorskiego w sumie znajduje się 10 latarni, z czego 8 udostępnionych jest dla turystów. Najwyższą wieżę posiada latarnia w gdańskim Porcie Północnym, która liczy 61 metrów. Niestety nie jest ona dostępna dla zwiedzających, gdyż leży na terenie zamkniętym.
Spośród otwartych dla ruchu turystycznego obiektów najwyższa jest latarnia w Helu o wysokości ponad 40 metrów zbudowana przez Niemców w czasie II wojny światowej. Najstarszą budowlą jest natomiast latarnia w Rozewiu z 1822 roku. Ciekawostką jest, że na rozewskim przylądku znajdują się dwie wieże. Druga, pomocnicza latarnia wybudowana została w 1875 roku i działała do 1910 roku, kiedy to zmodernizowano i podwyższono starszą. Dziś działa tylko stara wieża. W jej wnętrzu znajduje się wystawa dotycząca historii latarnictwa, będąca odziałem Narodowego Muzeum Morskiego. Ponoć w budowli przez pewien czas przebywał Stefan Żeromski, szukając inspiracji i pisząc swoją powieść „ Wiatr od morza”.
Pozostałe obiekty znajdują się w Ustce, Czołpinie, Stilo, Jastarni, Sopocie, Gdańsku Nowym Porcie, Krynicy Morskiej. Spośród nich jedynie wieża w Jastarni nie jest udostępniona do zwiedzania.
Pięknie usytuowane są latarnie w Czołpinie i Stilo, które wznoszą się na wysokich wydmach. Szczególnie okazała jest trójkolorowa wieża w Stilo, która złożona została z gotowych elementów łączonych nitami, z kolei czołpińska budowla przypomina zamkową basztę, Latarnia w Sopocie, zlokalizowana w pobliżu molo, pełniła niegdyś funkcję komina dla kotłowni pobliskiego zakładu balneologicznego i dopiero w latach 70 XX w. przebudowano go na punkt nawigacyjny. Dziś to jedna z wizytówek miasta.
Jedną z najpiękniejszych latarni nad Bałtykiem jest wieża w gdańskim Nowym Porcie, będąca od kilku lat w rękach prywatnych. Udostępniona jest jednak dla zwiedzających. Jej architektura wzorowana jest na nieistniejącej już latarni z Cleveland w Stanach Zjednoczonych. Najniższą spośród otwartych dla turystów jest latarnia w Ustce, położona przy popularnej wśród turystów promenadzie spacerowej w porcie. Swoją architekturą przypomina niewielki ceglany zameczek.
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Pomorskie.Travel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons
You must be logged in to post a comment Login