Ekipa Podróżona odwiedza województwa kujawsko-pomorskie. Tym razem przedstawiamy Wam miasto związane z wodą. Jesteśmy w leżącej nad Brdą Bydgoszczy!
Ale Bydgoski Węzeł Wodny powiązał ze sobą losy nie tylko tej rzeki. Również potężnej Wisły, a także Kanału Bydgoskiego i Górnonoteckiego, Strugi Młyńskiej, Flisu i Potoku Prądy.
Mówiąc o związkach miasta z wodą warto sięgnąć do roku 1774. Właśnie wtedy wybudowany 26 kilometrowy Kanał Bydgoski. To był dla Bydgoszczy szansą na rozwój. Historycy podkreślają, że dzięki niemu w IXI wieku miasto było liczącym się ośrodkiem przemysłowo-handlowym i portem śródlądowym.
Dziś ulubionym miejscem spacerowiczów jest Wyspa Młyńska, która znajduje się w samym sercu Bydgoszczy. Ale atrakcji jest tu więcej. Polecamy Wam muzeum znajdujące się XIX- wiecznych młynach i spichlerzach. Z kolei okoliczne zabudowania z XIX wieku zwane są Wenecją Bydgoską. Urokliwie są mosty i kładki w całym śródmieściu.
Turyści chętnie korzystają też z Bydgoskiego Tramwaju Wodnego. Z jego podkładu można podziwiać uroki miasta. Miasto ma też nowoczesną marinę. Jej budynek no przykuwająca uwagę nowoczesna architektura, ale wkomponowana w sąsiedztwo zabytkowych Młynów Rothera.
Miłośników techniki z pewnością zaliczają obiekty hydrotechniczne. To choćby powstałe w latach 1773 – 1774 śluzy: Osowa Góra i Prądy, a także wybudowane już później (w latach 1908 – 1915) śluzy: Czyżkowko i Okole. Tą ostatnią mogliśby oglądać w serialu „Czterej pancerni i pies”.
Ciekawostką jest również działający w Bydgoszczy tor kajakarstwa górskiego. Jest jednym z niewielu w Europie.
You must be logged in to post a comment Login