Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa wiele tak zwanych wsi tematycznych. To miejscowości, w których można poznac lokalne tradycje czy przenieść się setki lat wstecz.
I tak na przykład Wioska Górnicza w Pile-Młynie powstała tuż po tym, jak pod nogami miejscowej ludności zaczęła zapadać się ziemia. Najstarsi mieszkańcy przywołali z pamięci starą kopalnię, a młodzi uwierzyli, że choć próżno już szukać wydobywanego tu na przełomie XIX i XX wieku węgla brunatnego – przypadkiem odkryli prawdziwy skarb. Niezwykłą historię tego miejsca opowiada Stary Skarbnik, prowadząc do zrekonstruowanych wejść do dawnych szybów. W wiosce można wziąć udział w pełnej darów leśnego runa biesiadzie, a nawet w„Weselu sztygara”.
Wymysłowo w Borach Tucholskich zaskoczy nas pełnym pamiątek po Sat Okh’u (Długie Pióro) Muzeum Indian Ameryki Północnej. Syn Polki i indiańskiego wodza z plemienia Szaunisów chętnie odwiedzał to miejsce. Wigwam, stroje, indiańskie akcesoria, muzyka plemienna są barwnym tłem dla ciekawej historii o kulturze Indian i życiu Sat Okh’a, którego gospodarze muzeum wielokrotnie gościli.
Kanibalizm kultowy w małej nadwiślańskiej wsi? O tym dowiecie się w miejscowości Gzin, która ma niezbite naukowe dowody na swą odległą łużycką przeszłość. W obrębie osady znaleziono ponad 60 jam ze szczątkami ofiar kanibalistycznych praktyk. Dziś niechlubne rytuały ustąpiły wdzięcznym tradycjom i obyczajom, takim jak Noc Kupały czy darcie pierza – polegające na przygotowywaniu pierzyn, czyli ważnych elementów posagu młodych panien.
Więcej informacji: www.aktywnawies.pl/wioski_arch,a.html
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Kujawsko-Pomorskie Travel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons