Województwo pomorskie można nazwać wędkarskim rajem. Decyduje o tym bogactwo akwenów i wynikająca z niego, niespotykana w innych regionach centralnej i południowej Polski, różnorodność gatunkowa poławianych przez „moczykijów” ryb.
W kaszubskich i kociewskich jeziorach złowić można zarówno ryby spokojnego żeru (płocie, wzdręgi, leszcze, karasie, ukleje, karpie, amury, krąpie) jak i typowych drapieżników (szczupak, sandacz, okoń, sum).
Doskonałe łowiska oferują również Żuławy. W kanałach i deltowym ujściu Wisły można z powodzeniem wędkować z brzegu, łodzi, żaglówek i jachtów motorowych. Oprócz wymienionych już gatunków w rzekach zlewni Wisły i w niej samej łupem wędkarza padają też klenie, jazie, bolenie, certy, sieje wędrowne a także wędrujące w górę rzeki trocie i łososie.
Wiele pomorskich cieków ma status wód górskich, w których żyją kapitalne okazy pstrąga potokowego i tęczowego oraz lipienia. Swoistą atrakcję ściągającą tłumy pogromców salmonidów stanowią połowy wstępujących na tarło do pomorskich rzek troci wędrownych, łososi i niezwykle walecznych „tęczaków”. Połowowym rarytasem, który musi jednak wrócić do wody, będzie dwuśrodowiskowa troć jeziorowa z jeziora Wdzydze.
Wspaniałym, do niedawna zupełnie niedocenianym przez wędkarzy łowiskiem, jest Bałtyk i Zatoka Gdańska. Najbardziej popularne są oczywiście wędkarskie wyprawy kutrem na dorsze, w czasie których niespodziewanym przyłowem może okazać się wielki łosoś. Świetne wyniki można osiągnąć w trakcie połowów z brzegu – z portowych główek i falochronów łowi się płastugi, śledzie i węgorze.
Pomorską ofertę wędkarską uzupełniają znakomite łowiska specjalne. W stawach, jeziorach i pewnych odcinkach rzek pływają medalowe okazy karpi, amurów, szczupaków, pstrągów, sumów, łososi, troci i pstrągów.
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Pomorskie.Travel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons
You must be logged in to post a comment Login