Drwęca to spokojna i bezpieczna, jedyna rzeka w Polsce będąca na całej swej długości rezerwatem ichtiologicznym. Znakomita dla początkujących kajakarzy. Drwęca to prawobrzeżny dopływ Wisły, jej źródła tryskają w pobliżu miejscowości Drwęck, na terenie Wzgórz Dylewskich, w województwie warmińsko-mazurskim. Długość Drwęcy wynosi 253 km, jednak w granicach województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się około 100 km tej rzeki, od Pojezierza Brodnickiego do położonej 6 km od Torunia Złotorii, gdzie znajduje się ujście rzeki do Wisły.
Leniwiewijąca się pośród pól i lasów, charakteryzuje się czystą wodą a także występowaniem rzadkich ryb i minogów rzecznych, leśnych jezior, bobrów oraz malowniczych przełomów.
Na tych, którzy zdecydują się spłynąć tą rzeką, czeka po drodze między innymi Brodnica ze swym trójramiennym rynkiem a także zamek w Golubiu-Dobrzyniu i przynajmniej dwie przenoski kajaków przy jazach w Lubiczu. Po minięciu Brodnicy Drwęca dopływa do stalowego mostu nieczynnej już kolejki wąskotorowej nieopodal wsi Mszano.
W pobliżu wsi Smólniki, obok innego mostu jest miejsce na obozowisko skąd można się wybrać na niedługą pieszą wycieczkę do oddalonej o 3,5 km Szafarni gdzie znajduje się dworek i muzeum Fryderyka Chopina, który spędzał tam wakacje.
Za Golubiem-Dobrzyniem zaczyna się najpiękniejszy odcinek szlaku – pojawiają się nietrudne bystrza, ale przede wszystkim trzeba uważać na podwodne kamienie i głazy. Za przenoską w Lubiczu zaczyna się ładny i szybki odcinek rzeki, a nieco dalej napotkamy na przeszkody w postaci sporych drzew, które zatarasowały koryto, tworząc naturalny próg. Najlepiej płynąć wówczas z prawej strony, ponieważ wtedy łatwo jest się tamtędy przedostać.
W miejscu gdzie Drwęca wpada do Wisły, wznoszą się ruiny zamku, o który toczono w przeszłości krwawe boje. Spływ można zakończyć już na samej Wiśle, przy Toruńskim Klubie Sportowo-Turystycznym „Budowlani” usytuowanym przy lewym brzegu królowej polskich rzek.
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: aktywnawies.pl Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons