Czy od zawsze powszechne było stosowanie mydła? Czego najbardziej bał się Ludwik XIV? Kim był Tomasz Łaziebnik zwany Plugawym? Jak powstało słynne powiedzenie o Zabłockim? Odpowiedzi na te pytania szukać należy w Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.
To wyjątkowe miejsce, w którym można przenieść się w czasy, kiedy mydło nie było przedmiotem codziennego użytku i zobaczyć jak dbano o higienę w ubiegłych wiekach, a ściślej mówiąc jak dalece akceptowano brud.
W muzeum zobaczyć można przedmioty używane w ubiegłych stuleciach do kąpieli i prania, w tym m.in stare drewniane balie, łaźnie i łazienki z XIX-wiecznymi żeliwnymi wannami, tary do prania ubrań, maglownice i pralkę „Franię”.
Wśród eksponatów znajdują się także pierwsze przenośne toalety, czy pierwowzór prysznica liczący sobie 200 lat. Na ścianach wiszą stare fotografie, przedwojenne reklamy mydeł, a także instrukcje i „dobre rady” dotyczące higieny stosowane na przestrzeni lat. Nie zabrakło również pokaźnej kolekcji mydlanych kostek (najstarsze z nich liczą sobie kilkadziesiąt lat) i różnych form do ich wyrobu.
Tutaj można wszystkiego dotknąć, powąchać, można wejść do balii, zrobić pranie za pomocą tary, a nawet wyrobić własne glicerynowe mydełko o wybranym przez siebie kształcie i zapachu, które stanowić będzie wyjątkową pamiątkę. W muzeum bowiem mieści się małe laboratorium do produkcji mydła. Jedno jest pewne – z tego muzeum nikt brudny nie wyjdzie.
Więcej informacji: www.muzeummydla.pl
Zobacz wideo:
Zobacz na mapie:
Źródło informacji: Kujawsko-pomorskie.Travel Źródło zdjęcia ilustracyjnego: pixabay.com / Creative Commons